WIOSNA! 🌺🌺

 

Witam ponownie!

Jak minął wam dzień? Bo u mnie bardzo dobrze, ponieważ już powoli czuję wiosnę! Jest coraz cieplej, aż chce się żyć. Wiosna? To moja ulubiona pora roku. 😍I wiecie co? W poniedziałek tematem jaki omówiliśmy na zajęciach to były właśnie oznaki wiosny.

        Niedługo pojawi się pszczolinka – wiesz co to? To podrodzina błonkówek z nadrodziny pszczół i rodziny pszczolinkowatych. Wiosną będzie siew, więc będą one wychodziły ze swoich norek. Dowiedziałam się, że samica robi norkę w różnym kształcie, to ciekawe. Utrzymują się te gatunki tylko wtedy, kiedy będzie w pobliżu jedzenie. Pszczółka ta musi rozpoznać norkę, gdzie zostawia jaja i chroni przed pasożytami. 

        Wiecie, że pszczolinki są wegetarianami? Karmią one małe nasionami i pyłkami. Natomiast osy karmią swoje małe innymi owadami. To fascynujące. Nigdy wcześniej się tym nie interesowałam.




        Wierzby – to piękne drzewa, a zastanawialiście się co dają? Dają one pyłek dla pszczół. 
A zastanawialiście się nad tym dlaczego rośliny wiatropylne są wiosną a nie latem? Ponieważ jest mniej przeszkód – brak liści = brak osadzania się pyłku.

        Przebiśniegi - rośliny typowo owadopylne. Pojawiają się wczesną wiosną. Jeśli jest zapylana przez owady to czemu właśnie wczesną wiosną? Przecież nie pachną. A dużo kwiatów kwitnie wiosna? No właśnie mało, więc brakuje konkurencji. Dlaczego ten brak konkurencji jest korzystny? Gdyż owady przylecą do tych kwiatów co są. Wygrywamy z innymi kwiatami, bo nie ma konkurencji. Ale dlaczego to jest takie ważne ? No dlatego, żeby owad latał w jednym gatunku.


        Miałyśmy również okazję zobaczyć zdjęcie hoteli dla pszczół. Są to siedliska, gdzie mogą gniazdować. Przygotowywanie takich domków – jest sensowne. Warto może właśnie zainwestować
w takie siedliska przy szkołach? Np. z elementami zabawy dla dzieci, obserwacje przyrody, blisko siebie, nie tylko akwarium w klasie, ale również dzika przyroda przygotowana do obserwacji. To bardzo ciekawy pomysł moim zdaniem i zawsze nowe doświadczenie dla dzieci. Jak uważasz?

        Pod koniec zajęć miałyśmy możliwość przeprowadzić między sobą wywiad, oto mój wywiad przeprowadzony z koleżanką:


 

Mam nadzieję, że czymś Cię zainteresowałam!

PS: A jaka jest Twoja ulubiona pora roku?

Do następnego!


Komentarze

  1. Jak Pani sądzi, czy taki wywiad można polecić do wykonania dzieciom? Czy sobie poradzą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że to ciekawa forma atrakcji dla dzieci. Przy pomocy nauczyciela, wydaje mi się, że poradzą sobie bez problemu. Zbliży to ich nie tylko do przyrody, ale też zbliżą się między sobą ;)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

CIEKAWY ŚWIAT...

WALIZKA PEŁNA POMYSŁÓW! 👜🔍

BIORÓŻNORODNOŚĆ A NIEBIESKI MIODZIK 💙