MOTYLKI !😻

 

HEJ! 😊

Widzicie tą piękną pogodę? Oj jest coraz piękniej. Aż chce się wstawać rano. Dziś również było pięknie, więc z miłą chęcią poszłam na zajęcia z przyrody. Dziś miałam okazję słuchać o motylach.😍

 

CYKL ŻYWIOŁOWY MOTYLÓW:

Źródło: https://www.twinkl.pl/resource/po-t-t-018-cykl-zyciowy-motyla-plansza-ze-slownictwem

jaja – gąsienica – poczwarka – motyl 

Jaja są małe, za to gąsienica nie należy do najpiękniejszych, odstrasza ona swoim wyglądem, poczwarka wisząca między liśćmi również nie należy do najpiękniejszych. Natomiast motyl jest już piękny.

Przykłady motyli:

CYTRYNEK LATOLISTEK à można go już dostrzec. Cykl życiowy tego motyla – jest to motyl wiosenny, który zapada w sen zimowy

 A wiedzieliście, że motyle odlatują do ciepłych krajów? Też mnie to zdziwiło. Nigdy o tym nie słyszałam. Odlatują one na południe Europy nawet do Afryki. Dorosłe motyle składają tam jaja i rozwijają się tam kolejne pokolenia i następnego roku co ciekawe, wracają do polski ich dzieci, nie te same dorosłe motyle.

 


ZIMA:

Aby motyle mogły przetrwać zimę muszą się do niej przygotować, zdobyć tłuszcz itd. Gdy będzie ocieplenie, niektóre motyle zaczną zostawać. Kiedy będzie zima łagodna to wygrają, ponieważ pierwsze mogą zakładać gniazda. Ale jeśli zima będzie groźna nie przeżyją.

 


 

MIGRANCI Z POŁUDNIA: 

  • Rusałka osetnik – przybyła do naszego kraju
  • Fruczak gołąbek
  • Motyle nocne – ale aktywne są one również w ciągu dnia, można zauważyć przy kwiatach późnym latem
  • Zmierzchnica trupia główka – północna Afryka, odżywia się ona roślinami, ma na ciele kształt plamy ludzkiej czaszki. Na drzewie jest ona nie widoczna. Kogo swoim wyglądem przypomina? No np. szerszenia. Potrafi ona wypić łyżkę miodu, i osy nie mogą z nią przezwyciężyć. Przylatuje do nas zbyt rzadko. Z czasem natomiast  może ona zacząć się u nas rozmnażać.

Stadium larwalne – mrówka myśli, że to jej siostra. Gąsienice wydzielają feromony, poszukujące mrówki myślą, że są to ich siostry. Myślą, że larwa wypadła z mrowiska, zagubiła się i trzeba przynieść ją do domu. Zabierają oni gąsienice i chowają ja w mrowisku. Modraszka, co ona z tego ma, że zostanie zaniesiona do mrowiska? No nikt jej nie pożre. Przepoczwarczyć się może bezpiecznie, bo mrówki się nią opiekują. Ale za to ona zjada mrówkom larwy i jaja. Natomiast po przepoczwarczeniu musi szybko odlecieć. To smutne… Że mrówki się nimi opiekują, a one robią im takie rzeczy.

Drapieżne motyle?

Wiedzieliście, że takie istnieją? Bo ja nie. Co mnie mega zszokowało. Zawsze uważałam motyle za roślinożerne. Motyle te posilają się padliną. Czego one mogą szukać? Gdzie kwiaty, a gdzie padlina no nie? Azot, szukają one azotu, jest to – potrzebne białko do ich rozwoju. Spijają soki, płyny rozrobione przez bakterie. Jest to potrzebne, żeby w przypadku dorosłych spijały energetyki.

 Co robią motyle na odchodach?

Rusałka ceik – na odchodach dzikach

Modraszki – na odchodach krowy

Szukają tego samego co na padlinie. Związku azotu, nie może to być zaschnięte. Tak możemy zwabiać owady, mieszając piwo z sokiem owocowym. Niektórzy dodają octu, żeby ten zapach był intensywny. To bardzo interesujące. 

Ciekawy by był eksperyment, który można byłoby zrobić z dziećmi. Czy udałoby się nam wspólnie zwabić jakiegoś motyla?  Nauczycielka nie musi to być osoba odtwórcza jak płyta, potrzebne są kompetencje społeczne, zdobywane w różnorodny sposób, żebyśmy mogli pokazywać je dzieciom.

Pod koniec zajęć miałyśmy okazję napisać podanie o pracę będąc w roli dowolnego motyla. O to przykład podania, który napisałam razem z koleżanką:

 


A tak na koniec, wiedzieliście, że Polak zjada około 1,5 kg owadów rocznie? Np. w mące czy ciastach?😁

Pozdrawiam!

Do następnego:

DW. 😊

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

CIEKAWY ŚWIAT...

WALIZKA PEŁNA POMYSŁÓW! 👜🔍

BIORÓŻNORODNOŚĆ A NIEBIESKI MIODZIK 💙